Let me know if you'd like any further adjustments or additions!
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Interlocking |
| Brand | API |
| Power | 15 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | Wall |
| Model Name/Number | FBM 600 |
| Country of Origin | Made in India |
| Mixer | 5 feet |
| Output | 120 bricks/hour |
₹ 620000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Brand | API |
| Tolerance | 1.5 mm |
| Brick Raw Material | Concrete & Clay Both |
| Model Name/Number | API 250 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | 30 ton |
| Capacity | 250 bricks/hour |
₹ 2150000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Block Type | Interlock |
| Usage/Application | Industrial |
| Method | Autoclave Aerated |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Brick Type | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Brick Making |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Capacity | 1500 Blocks per Hour |
| Brick Type | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
| Block Type | Paver |
₹ 2150000 / Piece Get Latest Price
| Block Type | Zigzag Paver, Paver Block |
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 500–1000 blocks/hr |
| Capacity | 1000 Blocks per Hour |
| Block Thickness | 40 mm, 60 mm |
| Power | 35 KW |
| Operating Mode | Hydraulic And Vibration |
| Usage/Application | Industrial |
| Method | Autoclave Aerated |
| Brick Type | Solid |
| Number Of Moulds | Single Mould |
| Machine Structure | Mild Steel |
| Phase Type | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Kalpesh Makavana (Partner)
Akshar Precast Industries
Survey No. 216/4,B/H., Savan Hotel Nr.Sardar,Patel, Ring Road Ramol
Ahmedabad - 382449, Gujarat, India