Akshar Precast Industries is a leading manufacturer of advanced Semi-Automatic Fly Ash Brick Machines, offering innovative solutions for the production of high-quality fly ash bricks. Our Semi-Automatic Fly Ash Brick Machines are designed to enhance efficiency, reduce labor costs, and produce durable, eco-friendly bricks that meet the growing demand for sustainable construction practices.
Key Features of the Semi-Automatic Fly Ash Brick MachineHydraulic Press for Precision and Strength:
Vibro-Compaction Technology:
Energy Efficiency and Cost-Effective Operation:
Durable and Low-Maintenance Construction:
User-Friendly Operation with Semi-Automation:
Wide Range of Block Sizes and Designs:
High Compressive Strength and Durability:
₹ 650000 / Unit Get Latest Price
| Capacity (bricks per hour) | 500 |
| Capacity | 750 bricks/hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Tolerance | 1 mm |
| Brand | API |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Color Coated |
| Motor Power | 15 HP |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Usage/Application | Fly Ash Cement Brick Making |
| Model Name/Number | FBM 700 |
| Voltage | 410V |
| Warranty | 1 Year |
| Hydraulic Oil Tank Capacity | 210 ltr |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 700 bricks/hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Tolerance | 1.5 mm |
| Brand | API |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Model Name/Number | API 600 |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Fly Ash Brick Making |
| Oil Tank Capacity | 250 L |
| Power | 12.5 HP |
| System | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
₹ 640000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 800 Per Hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brick Type | Solid |
| Tolerance | 0.5 mm |
| Brand | API |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Model Name/Number | FBM 700 |
| Usage/Application | For Fly Ash Brick Making |
| Warranty | 1 Year |
| Oil Tank Capacity | 210 liter |
| Phase | 1 |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 840000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 2000 Bricks per Hour |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | API |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Color Coated |
| Cycle Time S | 15 Second |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 410V |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | For Fly Ash Brick Making |
| Model Name/Number | FBM 1100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Output | 1100 bricks/hour |
| Motor Power | 19 HP |
| Bricks Per Stroke | 6 |
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Production Capacity | 800 Per Hour |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Brick Type | Solid |
| Brand | API |
| Warranty | 1 Year |
| Tolerance | 1 mm |
| Brick Raw Material | Concrete |
| Usage/Application | SEMI AUTO BRICKS |
| Model Name/Number | FBM 600 |
Semi automatic brick making machine
Production 600-700 bricks per hour
Power 12.5 hp
Mixer 300 kg
Pressure 70 ton
Power pack
Kalpesh Makavana (Partner)
Akshar Precast Industries
Survey No. 216/4,B/H., Savan Hotel Nr.Sardar,Patel, Ring Road Ramol
Ahmedabad - 382449, Gujarat, India